Üniversite, Başarı, Kariyer, Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Biliyorum çok işin var… Kendini işin içinde boğulacak gibi hissettiğin zamanlar oluyor. Ama merak etme böyle hisseden sadece sen değilsin. Günümüz koşullarında hangi iş kolunda olursa olsun çalışan bir çok insan seninle aynı duyguları taşıyor. Beynimiz anda bulunmak ve sadece tek bir işle uğraşmak için yaratılmış. Buna karşılık, dış dünyanın koşulları bu duruma saygı göstermiyor. İş yerinden gelen mailler, okulda üst üste konulan sınavlar ve projeler, evde sizin ilginizi bekleyen çocuklar gibi zaman ve efor gerektiren onlarca yapılacak iş sizi bekliyor.

Osmalı İmparatorluğu zamanında bir milli eğitim bakanının, okullar olmasa benim işim çok kolay olurdu mealinde bir kelam ettiği iddia edilir. Aynısı hepimiz için geçerli, günün 50 saati olsa her şey çok daha kolay olabilirdi. Ama ne yazık ki yapmamız gereken her şeyi yapmak için sadece 24 saatimiz var. Bu 24 saati en iyi şekilde değerlendirip her şeyi zamanında, tam ve kaliteli şekilde tamamlamamız gerekiyor. Evet, hiç kolay durmuyor ama nasıl yapabileceğimizi bildikten sonra çok da zor değil.

O zaman endişelenmeyi ve işleri yetiştiremiyorum diye hayıflanmayı bırakıp ne yapabiliriz ona bakalım.

İşleri bitirmek için gerekli zamanın olmadığını düşünüyorsun ama acaba bir gün içinde zamanını nelere harcadığına hiç baktın mı? Bu yöntem bazı işyerlerinde yapılan bir şeydir ve zamanını nasıl harcadığını kontrol altına almak için mükemmel bir yöntemdir. Ya bir kalem kağıt al, ya da bilgisayarında bir word veya excel dokümanı aç. Gün içinde yaptıklarını 15 dakikalık zaman dilimleri içinde yaz. Bunun diyet yapanlar için olan versiyonu olan kalori sayma uygulamalarını duymuşsundur. Şimdi biz aynını zamanımızın kaydını tutmak için yapacağız. Gün içinde ne yaptığımızı, zamanımızı nelere harcadığımızı liste halinde gün gün yazacağız. Bir haftanın sonunda listeye geri dön ve bak. Kısıtlı dediğin zamanının bir kısmını ne kadar gereksiz işlere ayırdığını göreceksin.

Bunu yaptığında, ilk yapman gereken bu gereksiz işlerin bir kısmını tamamen hayatından çıkarmak olmalı. Eğer yaptığın şey bir yıl sonra hatırlamayacağın ve sana ve çevrendekilere pozitif değer katmayacak bir şeyse derhal çıkar hayatından.

Sonrasında, senin yapman gerekmeyen ve yapılmasını başkalarına devredebileceğin işlere bir göz at. Bu işlere ayırdığın zaman sana getirmesi gereken katma değeri sunmuyorsa bu işleri başkalarına devret.

Geriye kalan işleri daha etkili ve daha kısa zamanda nasıl yapabileceğin sorusunu kendine sor. Bir işin kaliteli olarak tamamlanması için üzerinde çok zaman harcanması gerekmiyor. Çoğu zaman etkili ve pratik çözümlerle işlerinizi istediğiniz kaliteden ödün vermeden daha hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bunu yaptığın zaman, sınırlı vaktini neye harcadığın konusunda çok açık bir fikre sahip olacaksın. Gereksiz işleri ayıkladığında geri kalan zamanını sadece işlere ayırma. Her gün seni mutlu edecek ve uzun zaman hatırlayacağın bir şeyler yap. Böyle yaptığında zamanını daha iyi kullanmak için gereken motivasyona sahip olacaksın. Boşa çıkardığın zamanın bir bölümünde uzun zamandır görmek istediğin filme git, tanışmak istediğin insanla tanış, şehrin yakınlarında görmediğin bir yeri gez, doğanın içinde zaman geçir, spor yap. Kısacası, zaman yönetimi yaparak kazandığın zamanı yine kendine ve ruhuna yatırım yaparak harca. Böyle yaptığında, çalıştığın zamanı eskiye kıyasla 3-4 kat daha etkili kullanmaya başladığını göreceksin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.