Başarı, Kariyer

Planlamanın Önemi: İşler Nasıl Biter?

Bugünkü yazımda David Allen’ın ünlü “Getting Things Done” kitabından bahsedeceğim. Türkiye de “İş Bitirici” adıyla kitapçılarda bulabileceğiniz bu kitap, iş yükü altında ezilen insanların işlerini en efektif şekilde nasıl organize edebileceklerini ve stres yaşamadan bu işlerin tamamını nasıl bitirebileceklerini ele alıyor.

David Allen kendine has bir planlama yöntemi geliştirmiş. Bu yöntemle işleriniz ne kadar yoğun olursa olsun, zamanınız ve günlük planınız üzerinde kontrol sahibi olabiliyorsunuz.

Kısaca değinecek olursak, bu yöntem yapacaklarınızı ve yapmanız gerekenleri kesinlikle aklınızda tutmamanız gerektiğini öğütlüyor. Buna göre, aklınıza yapmanız gereken bir şey geldiğinde veya iş yerinde bir email aldığınızda eğer bu iş iki dakikadan fazla sürecekse, üzerinde hiç çalışmaya başlamadan yapılacaklar listenize eklemeniz gerekiyor. Böylece yapılacak işi aklınızdan çıkartıp bir kağıda veya bilgisayarda oluşturacağınız bir dokümana dökmüş oluyorsunuz. Eğer yapılacak iş iki dakikadan az sürecekse, bunu yapılacaklar listesine dahil etmenize gerek olmaksızın derhal yaparak aklınızdan çıkartıyorsunuz.  Böylece beyninizi yapılacakları hatırlamak gibi gereksiz bir işle meşgul etmemiş ve düşünmek ve problem çözmek gibi asli görevlerine yönlendirmiş oluyorsunuz.

Daha sonra, yapılacaklar listesinde ilk sıradaki işi ele alın ve bunu gerçekleştirmek için ilk olarak ne yapmanız gerektiğini düşünün. İlk adımı nasıl atacağınıza karar verdiğinizde sonraki adımlar kendiliğinden gelecektir.

Oluşturduğunuz farklı kategorilerde yapılacaklar listelerini her gün ve her hafta düzenli olarak inceleyin. Böylece, işlerinizin organizasyonunu en etkili şekilde yapmış olursunuz. Bunu yaparak, bu planlama sistemine daha çok alışır ve kendinizi de geliştirmiş olursunuz.

Ayrıca bu organizasyon sistemi, günün içinde bulunduğunuz saati, sahip olduğunuz enerji düzeyi ve günün diğer koşullarına uygun olarak yapabileceğiniz aktiviteleri ve işleri size bir liste olarak sunmuş oluyor.  Böylece, gün içinde boşa geçen zamanı en aza indirerek efektif bir insan haline gelirsiniz.

David Allen’ın geliştirdiği bu sistem kitabında detaylarıyla ve örneklerle açıklanıyor. Daha önce okumadıysanız, bu kitabı okumak hayatınızın geri kalanında başarılı olmak için size büyük bir artı sağlayacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.