Gelişim, Yetenek

Mutlu Olmayı Tercih Et…

Günümüzde bir çok insanın bağımlılık haline getirdiği kötü alışkanlıklardan bir tanesinden bahsedeceğim bugün. Bu bağımlılık olumsuz düşünmek ve şikâyet etmektir. İşin kötü yanı, çoğu insan bu bağımlılığa saplandığının farkında dahi değil. Nasıl mutlu olunur?

Karşımıza olumsuz bir durum çıktığında veya bir hususta memnuniyetsizliğimiz söz konusu olduğunda derhal olumsuz düşünmeye ve önce kendimize daha sonra çevremizdeki insanlardan bir tanesine konu hakkında şikayet etmeye başlıyoruz. Farkında olmadığımız, bu olumsuz düşünme ve şikayet etme faaliyetinin bize herhangi bir getirisi olmadığıdır. Buna karşılık bu bağımlılık halinin bizden götürdükleri konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Çoğumuz bazı konular hakkında olumsuz düşünmeyi, şikâyet etmeyi, homurdanmayı, dedikodu yapmayı kafa boşaltan ve zararsız bir faaliyet olarak görür. Esasında durum bundan çok farklıdır. Olumsuz düşünme ve şikayet etme faaliyeti sadece alelade bir vakit geçirme hali değildir. Olumsuz düşünürken veya şikayet ederken esasında memnuniyetsiz olduğun durumu ve daha da fazlasını kendin hayatına çekiyorsun.

Örneğin, her sabah ve her akşam trafiğin yoğunluğundan, insanların kabalığından ve daha bin bir türlü koşulun olumsuzluğundan şikayet ettiğinde, bu olumsuz durumun daha da fazlasını ve daha uzun süreli olanını kendi hayatına çekmiş olursun.

Böylece kafanı boşalttığını ve ruhunu rahatlattığını düşünürken kendine haksızlık etmiş ve olumsuz bir çemberin içine dalmış olursun. Dolayısıyla, bir düşünme faaliyeti içinde iken bunu önemsiz bir vakit geçirme olarak düşünme. Düşündüğün her şeyin farkında olmaya gayret et. Zira düşündüğün her saniye aynı zamanda hayatını da şekillendiriyorsun.

Tüm bu sebeplerle düşünme faaliyetinin hangi konular üzerinde yoğunlaştığına önem göster. Olumsuz düşünmenin ve her olumsuz durum hakkında şikâyette bulunmanın senin için bir bağımlılık haline gelmesini engelle. Aksi takdirde, hayatının iplerini olumsuz düşüncelerin kontrolüne bırakmış olursun. Bunun yerine düşünme aktivitenin kapsamını fark ederek yaşarsan, olumsuz durumlara dahi olumlu tepkiler vermeye gayret gösterirsen, sorun yaratmaya değil çözüm üretmeye odaklı bir yaşam tarzını benimsersen hayatının her geçen gün daha iyiye gittiğini görürsün.

Hepimizin bu hayatta sınırlı bir süresi var. Bu süreyi olumsuz düşünceler ve her memnun olmadığımız halin şikayetini yaparak geçirmek de bir seçimdir, olumsuz durumlarda dahi olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmak ve çözüm üretmeye çalışmak da bir seçimdir. İkinci şıkkı seçtiğinde hayatını daha yaşanabilir ve güzelliklerle dolu bir yer haline getirebilirsin. Aksi durumda, hayattaki en büyük cezayı kendi kendine vermiş olursun. Bu sebeple, ne düşündüğünün farkında ol ve bu farkındalığı hayatını daha güzel bir yer haline getirmek için kullan. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle… Nasıl mutlu olunur?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.