Başarı, Yetenek

Hayatı Basite Al…

İnternetin ortaya çıkışı ve gelişmesiyle birlikte her gün aklımızda tutamayacağımız kadar çok bilgiyle karşı karşıya kalıyoruz. En ufak bir araştırmayı yaparken bile en detaylı bilgiye en kolay yoldan ulaşıyoruz. Bu her zaman iyi sonuçlar doğurmuyor. Bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça, ulaştığımız bilginin özünü alıp kendi hayatımıza uygulamak yerine, detaylar içinde kayboluyoruz.

Bu karmaşık bilgi havuzunda herşeyi basite indirgemeye çalış. Üniversitede çalışırken sana ezberletilen yüzlerce sayfadan 5-10 yıl sonra sadece ana fikirler aklında kalacak. Aklında kalmayacak şeyleri ezberleyerek beynine eziyet etme. Her konunun ana fikrine inmeye çalış.

İş hayatında da karşına her gün farklı farklı karmaşık sorunlar çıkıyor olabilir. Bu sorunlara dışardan birisi gibi bakmayı öğren. Her karmaşık sorunu, en basit parçalarına indir ve ondan sonra bu basit noktalara çözüm bul. Olayları basite indirgemek sana her sorunu çözmekte yardımcı olacaktır.

Olayların detayları içinde kaybolursan, karmaşık sorunlara bulduğun çözümler de karmaşık olur. Bu da uygulama şansı çok düşük olan teorik bir çalışma oluşturur. Bunun yerine pratik ve basit düşün. Basit çözüm yolları hem herkes tarafından kolayca kabul edilir, hem de böyle çözümlerin başarılı şekilde uygulanma şansları çok yüksektir.

Eğer iş yerinde yönetici konumundaysan, seninle çalışan insanlara çalıştığın yerin ana prensiplerini basit bir şekilde anlat. Mümkünse bu basit prensipleri 3 tane kısa cümleye indirge. Böyle yaptığında yanında çalışanların sayısı ne kadar çok olursa olsun, bu basit ilkelerle ortak bir anlayış oluşturmuş olursun.

Kendi hayatını da bu şekilde basit ilkelerle düzenle. Senin için önemli olan değerleri bul ve buna uygun olarak kendine 3 tane hayat prensibi belirle. Bunu yaptıktan sonra, hayatta karşına çıkacak en zor meseleler bile oldukça kolaylaşacaktır. Zira, artık senin basit hayat prensiplerin her soruna çözümü kendiliğinden ortaya çıkartacaktır.

Bu sebeple, hayatı güzel yaşamak istiyorsan ve sorunlarla kolayca başa çıkabilmek istiyorsan basit ol ve basite indirge. Karmaşık sorunlar bile düşündüğün zaman 3 kelimelik basit bir sebebe indirgenebilir. Bunu yaptığında çözümü de basit şekilde bulursun. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Son Not: Bu yazı sitedeki 100. yazımdı, umarım daha nice 100’leri birlikte görürüz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.