Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Yetenek

Başarı Yolundaki Engeller

Engelleri aşmak… Daha önce de üzerinde durduğumuz gibi, plan hedefine ulaşırken sana yol gösteren çok değerli bir harita görevi görür. Hedefe giden yolda birçok engel bulunur. Bu engeller karşısında değişen koşullara uyum sağlamak ve planını bu yeni koşullara göre düzenlemek çok önemlidir.

Peki Bunun İçin Neler Yapmalısın?

  • Katı Olma: Planına sadık kal, ama planını değiştirmemek yanlışına da düşme.
  • Esnek Plan: Çok katı olanlar çabuk kırılır, daha esnek olmaya çalış. Eğitim ve iş hayatı farklı koşullara ayak uydurabilenlerin başarılı olduğu mecralardır.
  • Koşullar: Durumun koşullarına göre planını gözden geçir. Planında değişiklikler ve koşullara uygun düzenlemeler yap.
  • Alternatifler: Önemli olan plana harfi harfine sadık kalmak değil, hedefine ulaşmaktır. Dolayısıyla, planın tıkandığı noktalarda kendine alternatif yollar oluşturmayı bil.
  • Benzer Hedefler: Doğrudan hedefine ulaşamadığın ve önüne aşamayacağını düşündüğün engeller çıktığı zamanlarda, hedefini tamamen bırakma ama mümkünse hedefin ile aynı doğrultuda bir başka hedefe yönel. Bu hedefsiz bir hayat yaşamaktan daha iyidir. Zaman içinde asıl hedefine giden alternatif yollar ve olanaklar ortaya çıkacaktır. İlk zorlukta hedefinden vazgeçmemiş olman senin bu yeni olasılıkları değerlendirmeni sağlar.

Plan çok önemlidir; aynı zamanda değişen koşullara da uyum sağlayabilecek kadar esnek bir yardımcıdır. O yüzden, engellerin seni planında döndürmesine izin verme. Eğitim ve iş hayatında değişen koşullara uyum sağlayabilen insanlar genelde başarıyı yakalar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.