Başarı, Gelişim

Ailenle Daha Çok Vakit Geçirmen İçin Bir Sebep Daha

Yoğun ders veya iş temposu altında olduğun zamanlarda derhal ailen ve arkadaşlarınla geçireceğin zamandan fedakârlık edersin. Sana bugüne kadar söylenen hep bu olmuştur. Başarılı olmak istiyorsan sosyal hayatından ödün vermelisin ve daha çok tek başına ve çalışarak zaman geçirmelisin. Esasında, bu bugüne kadar bize eksik anlatılmış yanlışlardan bir tanesidir.

Ailenle veya sevdiğin insanlarla zaman geçirdiğinde stres altında olan bünyeni rahatlatmış ve daha iyi işler hale getirmiş olursun. Bunu yağ değişim zamanı gelmiş bir araba olarak düşün. Çok kaliteli bir araban olabilir, benzin deposu sonuna kadar dolu da olabilir. Ama yağ değişimini zamanında yapmadıysan ve aynı yağ ile uzun mesafeler gitmeye çalışırsan kaliteli sandığın arabanın kalitesinin ne kadar düştüğüne ve hatta seni yarı yolda bıraktığına şahit olursun.

Aynı şekilde, yoğun bir zamandan dahi geçsen sevdiklerinle vakit geçirmezsen, hep dendiği gibi deşarj olman yani yağ değiştirmen için gerekeni yapmamış olursun. Bu da senin yaptığın işte veya çalışmalarında verimliliğini çok düşürür. Ailenle ve sevdiklerinle zaman geçirdiğinde geçirdiğin zamanın değeri çok yüksek olduğundan sana hiçbir şey yapmadan veya başka bir aktivite ile geçirdiğin zamana kıyasen daha uzun bir zaman geçirmişsin hissiyatı verir. Böylece, bu etki geri kalan zamanında da kendini gösterir ve çalışmak ve işlerini bitirmek için sanki daha fazla vaktin oluşmuş gibi hissedersin.

Bu sebeple, boş zamanını nasıl değerlendirdiğin en az nasıl ve ne kadar çalıştığın kadar önemlidir. Günümüzde boş zamanlarımızı sevdiklerimizden ziyade akıllı telefonlarımızla ve onların içindeki sosyal medya uygulamalarıyla geçirmeye alıştık. Ancak sosyal medyada geçirdiğiniz zaman sizi iyi hissettirmek yerine sizi gerçekte olmayan bir dünyanın içine sürüklediğinden aksine depresyona sokacaktır.

Buna karşılık, ailen ve dostlarınla geçirdiğin zaman dertlerini ve sevinçlerini onlarla paylaşmanı sağladığı için rahatlamanı ve zamanın elastikiyetini maksimum seviyede hissetmeni sağlar. Böyle zamanlarda, zaman su gibi akıp geçer ama aynı zamanda sakız gibi uzar, ailenle ve dostlarınla geçirdiğin yarım saatlik zaman dilimi sosyal medyanın sana hiçbir zaman sağlayamayacağı rahatlamayı sağlar.

Bu sebeple, her gün ailenle ve dostlarınla geçireceğin kaliteli zaman dilimleri ayarla. 10 dakika da olsa, buna zaman ayırmak seni hayatın her alanında daha başarılı, daha huzurlu ve daha verimlli hale getirecektir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.