Gelişim

Huzur… Şimdi… Şu Anda…

Huzurlu olmak için öneriler… Nasıl huzurlu oluruz? Son yıllarda inanılmaz popülerliğe kavuşan bir trendimiz var. Meditasyona ilişkin haberler, yazılar, videolar sosyal medyada, televizyonda ve diğer kitle iletişim araçlarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu tür tekniklerde, insanın kendi kendisiyle kalması, dışarıdaki hayatın koşturmacasından bir nebze de olsa kurtulup, daha sakin ve dingin bir zaman dilimi geçirmesi ve huzur bulması ana gaye olarak ortaya çıkıyor. Bu sayede, gün içinde maruz kalınan stres, sıkıntı, heyecan, korku gibi negatif duygular yaşatan durumları bir süre olsun geride bırakmış oluyoruz.

Tüm bunlara objektif olarak baktığımda mantıklı geliyor. Ama huzur ve sakinlik gayesi güderken, etrafımıza da dönüp bir bakmakta yarar var. Günün 15-20 dakikası huzurlu meditasyon vaktiyle geçerken, adımını kapıdan dışarı attığın anda tekrar kavga, gürültü, trafik, dedikodu, çekememezlik gibi bir sürü olumsuz faktörle dolu hayatına geri dönüyorsun. Tabi huzurlu ve sakin ortamı bir kez gördüğünden, bu olumsuz ortam daha da çekilmez bir hal alıyor.

66J4T150FP

Huzurlu olmak için öneriler… Belki bu konuyla ilgili yaklaşımımızı biraz değiştirebiliriz. Nasıl huzurlu oluruz sorusuna daha farklı bir cevap bulabiliriz. Böylece daha farklı bir çözüm yolu da bulabiliriz. Günün karmaşasından ve olumsuzluğundan kaçmak yerine, günü karmaşası ve olumsuzluğuyla birlikte kabullenmek bizi daha kalıcı bir huzura götürebilir.

Senin kontrolünde olmayan dış etmenleri olduğu gibi kabullenmek, stres seviyeni aşağı çekecektir. Sen kendi yapman gerekenlere odaklan. Bırak trafik tıkalı olsun, insanlar dedikodu yapsın, etrafın kavga ve gürültüden geçilmesin. Dışarısının ne dediğine ve ne yaptığına bakmaksızın, sen doğru bildiğini yapmaya devam et.

Bunu yaptığında dışarıdaki olumsuzluklar ortadan kalkmaz. Ama en azından dışarısı için kaygılanmayı bırakırsın. Kendi kontrolündeki konulara sıkı sıkıya sarılırsın. Huzurlu olmak için öneriler… Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Volkan Çelen – 30 Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.