Başarı, Kariyer, Plan

Plan Oluşturmaya Nereden Başlayacağım? 

Günlük plan nasıl yapılır örnek… Plan oluşturmaya nereden başlayacağım? Nasıl plan yapılır? Planlamayı neden yaptığımızı anlamamız çok önemlidir, ancak yeterli değildir.  Bir sonraki aşama nasıl planlama yapmalıyız sorusu ile karşımıza çıkar.  Planlama ulaşmak istediğimiz sonuçtan bağımsız bir çalışma değildir. Esasında planlama sırasında ulaşmak istediğimiz asıl hedefi parçalara böleriz. Daha sonra, zaman içerisinde belirlediğimiz vadelerde hedefimizin bölünmüş parçalarını tamamlarız. Bu yazıda nasıl plan yapılır hakkında konuşacağız.

Bunu bir yapboza benzetebiliriz. Hepimizin aklında tamamlanmış ve anlamlı bir bütün teşkil eden yapboz vardır, ancak asıl hedef olan tamamlanmış yapboza derhal ulaşamayız.  Bunun için ilk yapboz parçasından başlayarak teker teker yapbozu birleştirmemiz gerekmektedir. Planlama, bir yandan nihai hedefinizi her daim göz önünde bulundurmanızı ve aynı zamanda zaman içerisinde güzergahınızı çizen planınızda değişiklikler yapabilmenizi sağlayacaktır. Yani, birkaç yapboz parçasını yanlış koyduğunuzu derhal anlar ve hatalarınızı çok geç olmadan düzeltme şansı bulursunuz.

Nasıl plan yapılır sorusu herkesin farklı cevaplar verebileceği bir sorudur. Planlama yaparken kullanılacak yöntemler ve planın gerçekleşmesi için öngördüğünüz süre kişiye göre farklılık gösterecektir. Tabii, bu yöntemin seçilmesinde kişisel tercihler söz sahibi olurken, vadelerin uzunluğunun belirlenmesinde hedefinizin ne olduğu ve hedefinizin oluşturduğu yapbozu tamamlamak için ne kadar süre gerektiği önemli olacaktır. Günlük plan nasıl yapılır örnek…

Özellikle, gerçekleştirmek istediğiniz hedefleriniz var ve fakat sabırsızlıkla nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve hedefinize ulaşmanın çok uzun bir zaman alacağını düşünüp o ilk adımı atmaktan kaçınıyorsanız, planlama sizin dünyanızı değiştirecek ve artık hayal kuran değil hayallerini gerçekleştiren kişi olacaksınız.

Kafamızda bir sorun veya ulaşılması gereken hedef olduğunda, bu durumu belli bir vade sonunda en etkili şekilde istediğimiz konuma getirmek isteriz.  Yani, bir sorunumuz varsa bunu çözmek veya bir hedefimiz varsa bunu gerçekleştirmek için gerekenleri düşünürüz. Planlama, hem bu hedefi çizmemizi sağlar, hem de hergün yapmamız gerkenleri yaptığımız sürece, başarılarımızı korumak ve ilerlememizin hiç durmadan devam etmesini sağlamak için bize yol gösterir.

Planın uygulanması ve günlük hayata aktarılması ise bambaşka bir alandır.  Bir çoğumuz planlar yapsak bile bu planları günlük hayatımıza aktarmakta büyük zorluklar yaşarız. Yukarıda yaptığımız benzetmeden yola çıkarsak, planımız bir yapboz ise hayatımızın her günü, her saati, her dakikası bu yapbozun parçalarını oluşturur. İster bu yapboz parçalarını gerektiği gibi kullanır ve hedefimize her an biraz daha yaklaşırız, ister bu parçaları çöpe atar ve boş ve hedefsiz geçen hayatımızı mutsuz ve tatmin olmamış şekilde devam ettiririz.

Aklınızdan çıkmayan hedefinizi size garanti etseler çok mutlu olursunuz. İşte, planlama bu garantiyi size verecek. Yeter ki yapılması gerekenleri sırasıyla ve sabırla yapın. Bir günde köşeyi dönmeyeceksiniz veya bir anda işinizde veya okulunuzda büyük başarılar yaşamayacaksınız. Ama bu bir günler bir araya gelecek ve düşündüğünüzden çok daha kısa bir zamanda, farkında bile olmadan aklınıza bile getiremeyeceğiniz başarılar yakalayacaksınız. Ondan sonra ise, artık başarının formülünü bildiğiniz için hayatınızın geri kalanı bir başarı hikayesi olacaktır. Günlük plan nasıl yapılır örnek….

Hedef Belirleme ve Planlama

Okulda veya işyerinde başarıyı yakalamanız için hedefler belirlemek ve her hareketinizde bu hedeflerinizi aklınızda tutmak çok büyük bir etkiye sahiptir. Başarılı insanların hepsi uzun vadeli düşünebilen ve hedeflerini kendi hayatlarının rotası olarak belirleyen insanlardır. Bu insanlar, hedeflerini hep kendilerine hatırlatırlar ve bu hedefe daha hızlı ulaşmak için neler yapmaları gerektiğini hep kendilerine sorarlar.

Nasıl plan yapılır? Planın anahtarı ve başlangıç noktası ulaşmak istediğiniz hedefi belirlemenizdir. Daha sonrasında, bu hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyacağınız temel özellikleri belirlersiniz. Bunu takiben de bu temel özelliklerin kazanılmasına veya geliştirilmesi için orta vadeli ve kısa vadeli plan yaparsınız. Bu sayede gelecek vizyonunuzu kullanarak anlık kararlarınızı netleştirmiş olursunuz. Yazılı bir plan, gelecek vizyonunuzu her yeni günün koşullarına uygun olarak yenilemenize izin verir.

Bu yazıda, hedef belirlemenin ve planın farklı yönlerini ele alacağız ve bu süreçte bize yardımcı olacak yöntemleri inceleyeceğiz. Nasıl plan yapılır sorusunu cevabına farklı yönlerden bakacağız. Başlamadan önce bir şeyi çok önemli şekilde belirtmek istiyorum.  Aşağıdaki sistem size ne istiyorsanız verecektir ama bu süreç ciddi bir süreçtir.  Bunu yaparken her an yanınızdan ayıramadığınız cep telefonunuzdan, televizyondaki en sevdiğiniz yarışma programından ya da diğer zevkli fakat dikkat dağıtan şeylerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu süreçte, konsantre şekilde sadece bu yaptığımız hedef belirleme ve nasıl plan yapılır sürecine odaklanacağız. Günlük plan nasıl yapılır örnek….

Hedef Belirleme

Neden İnsanlar Hedefsiz Yaşıyor? Ben Neden Böyle Yapmamalıyım? Nasıl plan yapılır sorusunun cevabı hedef belirleme ile başlar.

Planlamanın, ilk aşaması ne istediğinize karar vermektir. Dünya üzerinde, bugüne kadar yaşamış insanların ezici çoğunluğu ne istediklerine karar vermeden ölüp gitmiştir. Bunu binlerce yıl içerisinde milyarlarca insan için düşündüğünüzde, ne kadar büyük bir kayıp olduğunu daha iyi anlarsınız.

Eğer hedef belirlemek bu kadar önemliyse, neden bu kadar insan hayatlarını herhangi bir hedef belirlemeden manasızca yaşıyor? Bunun en önemli sebebi bilgi eksikliğidir. Eğitim hayatımız boyunca, bize her gün bilgi pompalanıyor; ancak kimse bize hedefimizin ne olduğunu sormuyor. Bize, hedef koymanın ve belli bir amaç doğrultusunda yaşamanın önemi öğretilmiyor. Bu bilgi eksikliği, kafası ansiklopedi haline getirilmiş yarış atları oluşturuyor. Ancak, bu yöntem artık yeterli olmuyor; zira artık bilgi her an her yerde ulaşılabilir durumda. Dolayısıyla, bilgiye her yerden ulaşmak bu kadar kolayken artık bizi okulda pompalanan bilgi kurtaramaz.

Dolayısıyla, daha küçük yaşlardan ve bugüne kadar yapmadıysak artık daha fazla zaman kaybetmeden yapılması gereken, manasız bilgi yığınlarından kurtulmak, ve öncelikle ne istediğimize karar vermektir. Bu kapsamda, okullarda öğrencilerin ne istediklerini konuşmamız, işyerlerinde çalışanların hedeflerini konuşmamız ve onlara hayatı doya doya ve var oluş amaçlarına uygun olarak yaşatmamiz gerekmektedir.

Hayatınıza bir anlam katmak için, ne istediğinize karar vermeli ve daha sonra da bu istediğinizi nasıl gerçeklestireceginizi bulmanız gerekmektedir. Etrafınıza baktığınızda, sanat, spor ve diğer bir çok alanda başarılı olanlar ve diğerlerine öncülük edenler hayatta ne istediklerini bilen insanlardır. Bu blog size, hem hayatta ne istediğinizi anlamak, hem de bunu nasıl gerçekleştireceğiniz hususunda yol gösterecektir.

Hedefler koymaktan kaçınmamızın bir nedeni de, etrafın baskısıyla, bu hedefleri gerçeklestiremeyeciğimiz düşüncesidir. Etrafımızda negatif enerji yayan foseptik çukurları çoktur. Bu foseptik çukurları “tek akıllı sen misin”, “bu hayatta olmaz”, “rüyanda görürsün” tarzı söylemlerle sizi hareket edemez hale getirmeye çalışırlar. Aslında, bu kelimelerle anlatmak istedikleri ise “sen başarılı olursun diye çok korkuyorum, lütfen bu söylediklerini yapmaya çalışma”, “umarım başarısız olursun da senin başarılı olduğunu görüp üzülmem gerekmez”dir. Etrafınızdaki foseptik çukurlarını görmezden ve duymazdan gelin, bırakın onlar bulundukları yerde kalsınlar. Siz çok daha iyi yerlere layıksınız.

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki hedef koyduktan sonra yaptığınız her yanlış, boş oturup hayatta güzel günlerin gelip sizi bulmasını beklemekten iyidir. Hedefe giderken yanlış yaptığınızda, yanlışınızın farkında olursunuz. Buna karşılık, olduğunuz yerde oturup hareket etmiyorsaniz, televizyondan veya oyun konsolundan kafayı kaldırıp, hayatım geçip gidiyor ne yapmalıyım demiyorsanız, her saniye yanlış yapıyorsunuz demektir. Otura otura ancak karpuz büyür ki, onun bile insanlığa bir yararı var.

Okulda ve işte hedeflerinizi çok açık şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Açık hedefler belirlemeden, yani nereye koştugunuzu bilmeden geçirdiğiniz her dakika sınırlı hayat hazinenizden kaybettiğiniz altın külçeleridir. Hedefiniz belli olmadan yaşadığınızda, başarıya ulaşamamanız yanında, bir ömür tatmin olmamış bir iç sesle birlikte de yaşamak zorunda kalırsınız. Her gün içinizde bir ses, bu şekilde geçen bir hayatın doğru olmadığını ve sizin dünyaya geliş amacınızın gayesiz bir hayat yaşamak olmadığını söyler. İnsanı insan yapan ve var oluş gayesini tamamlayan, kendisine hedefler koyması ve bu hedefleri gerçekleştirmek gayesiyle dolu dolu bir hayat yaşamasıdır. günlük plan nasıl yapılır örnek…

Hedeflerinizi açık olarak belirlemeden de okulda başarılı notlar alabilirsiniz veya işinizde başarılı olabilirsiniz. Ancak, iyi belirlenmiş bir hedefiniz olmadığında, eğitim ve kariyer yolculuğunuzda karşınıza çıkan zorluklar sizi çok hızlı şekilde etkileyecek ve kazanılmış başarıları bir anda ortadan kaldırabilecektir. Dolayısıyla, hedefiniz olmadan kazandığınız başarılar, bilinçli alınmış kararlar sonucunda ulaşılan başarılara benzemeyecektir. Bu başarılar, uzun vadede unutulacak ve sizin için bir anıdan ibaret kalacaktır.

Hedef koymak, irade gücü kullanmanızı gerektirir. Bu zamanın geçmesiyle kendiliğinden olacak bir olay değildir; kimse de sizin yerinize düşünüp sizin için bir hedef koymayacaktir. Eğer, böyle bir durum varsa, sizin için hedef koyanlar hep kendi menfaatlerini düşünürler. Onların koyduğu hedefleri kabul etmeyin. Beyninizi çalıştırın ve düşünün: Daha iyi olmak, daha güzel bir hayat yaşamak, ömrümün her anından mutluluk duyacağım bir yaşam sürmek için ne yapmak istiyorum? Bu sorunun cevabını siz vereceksiniz. Aklınızdaki kara lekeleri, düşünerek çözüp atacak ve berrak bir irade ile ne yapmak istediğinize karar vereceksiniz. Ya da o kara lekelerle, tatmin olmamış bir hayat yaşar ve kendiniz için açık hedefler belirlemediğiniz sürece, bu sıkıntılardan dolayı acı çekmeye devam edersiniz.

O yüzden, şimdi bulunduğunuz yerde durup düşünün. Şu anda bulunduğum noktaya nasıl geldim? Bu yolculuk, herhangi bir hedef belirlemeden, rüzgarın sizi götürdüğü yerde mi son buldu? Yoksa, belirlediğiniz hedefler doğrultusunda mı hareket ediyorsunuz. Eğer cevabınız ikincisiyse, zaten doğru yoldasınız. Ama eğer buraya bilinçli şekilde geldiğinizi düşünmüyorsanız, nereye gittiğinizi bilmiyorsunuz demektir. Bu durumdayken de okulda başarılı olabilirsiniz, iş yerinde terfi alabilirsiniz, kendi kurduğunuz iş başarılı olabilir, evlenebilirsiniz ve çocuk sahibi olabilirsiniz. Ama bunların hiçbiri sizin özgür iradenizle aldığınız kararlar olmayacaktır. Sadece bir başkasının hayatını yaşamış olacaksınız. Tam da bu sebepten dolayı, hayatınıza yol verecek hedefler belirlemenizin vakti gelmiştir. günlük plan nasıl yapılır örnek…

Bugün gerçekten neye ihtiyacınız olduğuna karar verin, ve geleceğinizi okuldaki kaprisli öğretmenin, iş yerindeki sorunlu patronun mantıksız hareketlerine teslim etmeyin. Hayatınızın dizginlerini kendiniz tutun ve nereye gitmek istediğinize kendiniz karar verin. Bu yol yanlış bir yere de çıksa, bu sizin yanlışınız olacaktır. Başkalarının doğrularını yaşamak yerine, kendi yanlışlarınızla gurur duyun. Bu sayede, milyarlarca insandan bir farkınız olacak ve onların hiçbir zaman deneyimleyemeyeceği muazzam bir kontrol hissi yaşayacaksınız. Günlük plan nasıl yapılır örnek…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.